منشور زن مسلمان

در تاریخ گذشته بشری پیوسته زن مورد تحقیر بوده و هیچگونه ارزشی در جوامع بشریی برای او قائل نبوده اند. عربها دختران خود را زنده بگور می کردند . و اگر خبر تولد دختری را در جمع دیگران به پدرش می دادند به تعبیر قرآن مجید : (( ظل وجهه مسواداَ و هو کظیم )) ( نحل / 58 )

یعنی رویش از خجالت سیاه می شد و شرمنده و ناراحت می گشت . ایرانیها زن را برده می دانستند . هندی ها زن را با شور مرده اش می سوزاندند . چینیها کفشهای آهنین به پای کودکان دختر می کردند تا مانع رشد آنان شود. و بالاخره سقراط که از حکما و دانشمنداتن یونان قدیم بود زن را حیوانی گیس بلند نامیده بود!

در برابر تمام این بی عدالتیها و تعبیض ها و ظلم ها ، این اسلام بود که به زن ها شخصیت و مقام داده قرآن مجید خلقت زن و مرد را در یک ردیف قرار داده و زن را یکی از ارکان مهم جوامع انسانی به حساب آورده است،و برای نحوه سلوک و رفتار او در جامعه آثار سرنوشت سازی بر شمرده است. اسلام این وظیفه مهم را بردوش زنان نهاده که با پوشش وعفت کامل خود را از راههای انحراف و فساد جلوگیری کنند وبرای نرقی و کمال خود و جامعه تلاش و سعی نمایند . فاطمه زهرا (س) که تربیت یافته مکتب وحی  و رسالت است بهترین زنان را کسی می داند که نه مرد بیگانه ای را ببیند و نه او مرد بیگانه ای را نظاره کند. ( کشف الغمه ج2/ ص 92 )  در عین حال اسلام آموختن علم و دانش و نیل به مدارج عالیه اجتماعی و علمی و فرهنگی و سیای را برای زنان مجاز دانسته است و پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) با یک جمله زیبا و رسا ، قلم بطلان بر تمامی طرز تفکرهای جاهخلی کشیده و فرموده است (( طلب العلم فیضه علی کل مسلمه و مسلمه )) ( بحارالانوار : ج ا / ص 177 ) .

ـــ یکی از الگوهای انتخاب زن شیعه انتخاب الگوی مناسب است:

امام علی (ع) می فرمایند چه بد تجارتی است که گمان کنی این دنیای فانی بهای توست. بهای زن به عنوان یک انسان این نیست که وسیله کامیابیها و تجارتهای سودجویان باشد و یا اینکه با حالت عشوه گری در جامعه ظاهر شود بهای او خداست. امام صادق (ع) می فرمایند: من خودم را با بهشت خداوند نیز عوض نخواهم کرد بهای من خود خداوند است . ( در حدیث قدسی خداوند می فرمایند : که من بهای تو هستم ، آیا چیزی گرانقدر تر از این می توان پیدا کرد. ) اگر انسان این حقیقت را درک کند و کرامتی را که خداوند به او بخشیده بشناسد از آنچه او را پست و حقیر کند و در ترد خداوند کوچک نماید دوری می کند.

پس من اگر بخوام به خداوند برسم باید راهی پیدا کنم الگویی داشته باشم. اسلام این الگوها رتا به من ارزانی کرده و معرفی می کند ، پس چقدر باید ناسپاس باشم که این الگوها را نادیده بگیرم زهرای اطهر (س) برترین الگوهاست. تمامی ویژگیهای بارز یک زن نمونه الهی در وجود ایشان جمع شده است. فرزندی دلسوز برای پدر ، همسری فداکار برای شوهر و مادری مهربان برای فرزندان بود.

ایشان هم در صحنه های سیاسی و اجتماعی حضور داشتند و هم در خانه به همسر و فرزندان می رسیدند. فاطمه زهرا ( سلام الله علیها ) اولین حامی ولایت - که یکی از اصول دین ما شیعیان است - بود زمانی که مردان عرب از مهاجرین و انصار امیرمومنان  علیه السلام را تنها گذاشتند و غدیر خم به فراموشی سپرده شد، این زهرای عزیز بود که به در خانه آنها می رفت تا بیعت آنها را یاد آور شود و این کوششهای آنها تا آنجا ادامه داشت که جان عزیزش را نیز در راه ولایت فدا کرد. در دوران زندگی کوتاهی که با فرزندانش بود آنها را طوری تربیت کرد که هر کدام به تنهایی پایه های اصلی دین خدا شدند. زینب کبری سلام الله علیها نیز یک الگوی بسیار والایی نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیزاست. زینب سلام الله علیها شاگرد مکتب زهرا سلام الله علیها بود. او نیز به ما درس آزادگی و ایمان و شرف داد.

خداوند انسانها را برابر آفریده است اما برحسب وظیفه هر کدام ، شرایط جسمانی و اجتماعی آنها را تعیین کرده است ، اما خود این شرایط نیز مانع از حضور فعال و کار ساز زن در جامعه نخواهد بود ، چرا که اگر زن نبود السلام در همان روز عاشورا از بین رفته بود.

           (( کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود         سدنی در نینوا می مبند اگر زینب نبود ))

این زینب است همان زینبی که با وجود مصائب بزرگ کربلا یکبار لب به شکایت از خداوند باز نکرد به طوری که وقتی با بدن پاره پاره برادر مواجه شد با آن همه خستگی و رنج و محنت دستانش را زیر بدن مبارک برد و آن را بلند کرد و عرض کرد: (( خداوندا این قربانی ناچیز را از ما قبول کن )) زینب که در آن همهمه عاشورا مراقب حجاب خود بود ، مراقب نماز و حتی نماز شب خود بود ، نگهبان و پیامبر نهضت حسین (ع) بود . با وجود این الگوهای با ارزش اگر من سراغ دیگران روم و دنیا پرستان را سرمشق خود قرار دهم جا دارد که مشمول آیه ((فاین تذهبون )) باشم.

 

ـ حفظ هویت زنانه:

از ویژگیهای یک زن حفظ هویت زنانه اوست یکی از مسائلی که اسلام آن را لازم دانسته استقلال شخصیت در جنسیت است . اسلام می خواهد زن طبق خصوصیات و خلقیات زنانگی خود رفتار کند و مردم طبق خلقیات مردانگی خود زندگی کند تا هماهنگی نظام خلقت از تعادل خود خارج نگردد. اگر زنان رفتار مردانه داشته باشند و مردان احساس زنانگی نمایند ،مسیر زندگی انسانی درهم آمیخته می شود و بی ثباتی در زندگی بشرحاکم می گردد.

زن از زن بودن خود نباید احساس حقارت کند و خود را به مرد مشتبه سازد که در این صورت از وظایف خود شانه خالی خواهد کرد و نظام خلفقت از گردونه خود خارج خواهد شد . یک زن شیعه هرگز هویت خود را از دست نمی دهد گرچه در این راه مشقتها ببیند. پدر آیت الله سیستانی در مشهد مقدس پس از مدتها اشتیاق و ختم گرفتن و اعمال دیگر به محضر امام زمان (عج) شرفیاب می شوند . بدین ترتیب که ایشان در یکی از جمعه ها متوجه می شود که حضرت ولیعصر (عج) در خنه ای نزدیک یکی از مساجد هستند برخاستند و به آن خانه می روند ، در می زند ، وقتی در را باز می کنند مشاهده می کند که حضرت در یکی از اتاق های آن خانه تشریف دارن ، در آن خانه جنازه ای را هم مشاهده می کند....! وقتی که وارد می شود، ناخودآگاه از شوق اشک می ریزد و سلام می کند . حضرت به او می فرمایند : (( چر اینگونه به دنبال ما می گردی و ختم می گیری و اینم رنجها را متحمل می شوی ؟ مثل این باشید ( اشاره به جنازه می کنند ) تا من به دنبال شما بیایم )) بعد می فرمایند: (( این بانویی است که در دوره بی حجابی هفت سال از خان بیرون نیامد تا مبادا نامحرم او را بدون حجاب ببیند !! ( منظور دوران کشف حجاب توسط رضا خان است )

 

ـ پوشش مناسب: ( و حضور در اجتماع):

گناه را از سرچشمه باید کنترل کرد و تقوا را از چشم، جوانی که در یک جامعه اسلامی زندگی می کند، با وجود این همه صفحه های آلوده تنها می تواند از راه حفظ چشم تقوای خود را حفظ کند ولی این چگونه ممکن است؟ آیا این جوان تاکی و تا چه حد می تواند چشمان خود را کنترل کند؟ من به عنوان یک زن شیعه قاطعانه اعلام می کنم که این وظیفه من و امثال من است که تا این شرایط را برای جوانان خود فراهم کنم. من باید با پوشش خود راه حرام را ببندم ، رفتارهایم را طوری تنظیم کنم تا در دل آنها وسوسه گناه ایجاد نشود.

آیات متعددی در امر پوشش مناسب و حجاب زنان آمده است مانند: سوره نور آیه (31) (( ولیضربن بخمرهن علی جیوبهن )) زنان موظفند روسری را روی سینه خود بیندازند . و یا آیه 59 سوره احزاب (( ای پیامبر (ص) به زنان و دخترانت و زنان مومن بگو جلبابهای خود را نزدیک سازند این عمل برای شناخته شدن بهتر است. بنابراین مورد اذیت قرار نخواهند گرفت و خداوند بخشنده و مهربان است.)) و آیاتی از این قبیل که به نحوه پوشش زنان اشاره دارد. یک زن مسلمان زمانی کامل می شود که به دستورات قرآن عمل کند پس وقتی چنین زنی را ببینیم وضع ظاهریش همان است که قرآن خواسته است با همان نحوه پوشش و لحن برخورد که دستور داده شده او با پوشش مناسب و رفتار قاطعانه و به دور از عشوه گری وارد جامعه می شود و به فعالیتهای روزمره بیرون از منزل ادامه می دهد.

 

ـ حفظ خانه و خانواده:

قرآن کریم می فرماید: (( از نشانه های خدا آن است که از جنس خودتان همسرانی را آفرید تا در نزد انها آرامش یابید و میان شما موددت و رحمت قرار داد. )) روم /21 یکی از نیازهای بشر انس و الفت است و لذا تنهایی برای او دشوار است و نیاز به کسی دارد که امین و غم خوار و رازدار او باشد تا با او انس بگیرد و عشقش را خالصانه نثار او کند. بهترین فردی که می تواند نیاز را تامین کند همسر است ، چه زن و چه شوهر .

قرآن از میان فوائد بسیار ازدواج تنها این مورد را نام برده که معلوم می شود بهترین فائده است ، پس یک زن به نوبه خود این دستورات را مورد توجه قرار داده و در زندگی پیاده می کند و فضای خانه را برای ورود همسرش آماده می کند تا وقتی مرد از دنیای پرتلاطم بیرون وارد خانه آرامش روحی و جسمی پیدا کند. این وجود زن است که به خانواده گرمی می بخشد و انس و الفتی که ایجاد می کند باعث رشد و تعالی اعضای خانواده می شود. اگر بنیاد خانواده مستحکم باشد از فساد ، طغیان ، قتل و سرقت ، جنایت و تجاوز به عنف و خود کشی تا حد زیادی کاسته می شود . چون اکثر این موراد از افرادی سر می زند که ازکانون گرم خانواده محرومند . نقش زن و مادر در ایجاد این کانون غیر قابل انکار است . اسلام ناب محمدی ( صلوات الله علیه واله ) همه ارکانی را که در ایجاد این کانون موثرند ارائه کرده است، یک زن شیعه ناب نیز به این ارکان مسلط خواهد بود. پس موفق نیز خواهد بود.

ویژگی مهم زن این است که نگهبان مورد اعتماد برای زندگی مرد باشد ، وقتی که همسرش در خانه نیست از حریمش مراقبت کند ، اموالش را حفظ کند ، فرزندانش را خوب تربیت کند و در کل امانت دار خوبی برای شوهرش باشد. هر کسی را به خانه راه ندهد ، بدون اجازه او به هر جایی نرود و برای هر رفت و آمدی رضایت همسر را داشته باشد.

 

ـ عبادت:

عبادت قدای روح است و بدیهی است که انسان به فکر قدای روح خود نیز باشد. زن مسلمان باید در زمینه عبادت نیز سر آمد باشد. نه کارهای روزمره او را از واجبات دینی اش باز دارد و نه عمل به واجبات باعث شود تا از وظایفی که به دوش دارد باز بماند.

 

منبع: بانک مقالات عمومی و تخصصی www.magshop.org

/ 0 نظر / 25 بازدید