بانکداری در افغانستان: از بالش به بانک

ما در هفته گذشته چهاردهمین بانک خصوصی در کابل پس از سرنگونی طالبان، به فعالیت آغاز کرد. با گشایش شاخه بانک بنگلادشی “برک”، شمار بانکهای خصوصی و دولتی در افغانستان به دست کم بیست بانک می رسد.

تجارت کلان

اغلب این بانکها مشتریان را به خوبی تشخیص داده و در شهرهای تجاری و پرجمعیت افغانستان نظیر هرات، قندهار، بلخ، قندوز و جلال آباد شاخه های ایجاد کرده اند.

هم اکنون تنها در یک شاخه یکی از این بانکها در شهر شمالی مزارشریف روزانه دست کم ۱۰۰ حساب باز می شود.

وقتی از شاخه های بانک کابل و عزیزی دیدن کردم، مشتریان صفهای طولانی تشکیل داده و هریک درخواست بازکردن حساب داشتند.

سیستم مدرن

بانکهای خصوصی با ارایه ضمانت به دولت و از طریق شبکه ای از بانکداران بین المللی آغاز به کار کرده اند. این بانکها قادر هستند از طریق اینترنت مبالغ زیادی پول را از یک کشور به کشور دیگر منتقل کنند.

از این رو، ساکنان شهر شمالی مزارشریف هم مانند سایر هموطنان شان، پس از سالهای جنگ و ویرانی، اکنون رفته رفته به این باور رسیده اند که بانک می تواند جای مناسب تری از بالش یا گوشه خانه برای نگهداری پولهای شان باشد.

حاجی علی احمد، شهروند ۵۰ ساله مزارشریف درباره نحوه نگهداری پول در سالهای گذشته در افغانستان می گویند:” پیش از آغاز کار بانکها، مشکلات زیادی داشتیم. پولهای خود را در لای بالش، تشک، الماری و صندوق نگهداری می کردیم. گاهی هم پول را به صراف می دادیم. ولی وقت پس گرفتن پول، با هزار مشکل رو برو می شدیم. صراف پول پاره می داد، این پول را جایی دیگر قبول نمی کردند. اما حالا برای نگهداری پول خیلی سهولت شده.”

فضل کریم، مدیر شعبه کابل بانک در مزارشریف می گوید روزانه نزدیک به ۱۰۰ حساب بانکی برای مردم باز می کند و ۲۳۶ میلیون دلار پول مردم در کابل بانک نگهداری می شود.

برک، شاخه ای از بانک بنگلاشی هفته گذشته در کابل با سرمایه مقدماتی پنج میلیون دلار آغاز به کار کرد تا ضمن ارایه خدمات نظیر قروض دراز مدت به مردم، محلی برای جذب صدها هزار دلار مردم افغانستان باشد.

بسیاری در افغانستان به این باورند که گذشته از سرمایه گذاری و تجارت پرمنفعت بانکداری در افغانستان، سوق دادن مردم این کشور به استقاده از خدمات بانکی، خود نشانه ای از تغییر و تحول در زندگی مردم این کشور است که حتی چند سال پیش هرگز تصور آن نمی رفت.

منبع: بی بی سی فارسی

 

/ 0 نظر / 2 بازدید